Depeche Mode & Nokia Rich Recording
Aseară, pe stadionul Național din București, a fost concert Depeche Mode. Am găsit pe YouTube o înregistrare făcută cu Nokia 808 PureView dar cred că din cauza poziției persoanei care a înregistrat și a amplasării boxelor, sunetul captat nu este la cea mai bună calitate. Se poate și mai bine.
O înregistare frontală, la aproximativ 20 m de scenă, se poate asculta și vedea aici (Vița de Vie @ Peninsula 2012) iar una din lateral, cam la 30 m de boxe, aici (Tinie Tempah @ Peninsula 2012).
Din fericire am găsit și o înregistrare făcută cu Nokia Lumia 920. Nu este de la București, este din concertul de la Sofia din 12 Mai și o puteți vedea mai jos. Înregistrarea de sus e făcută cu Nokia 808.
Comparând cele 2 înregistrări, Lumia 920 este mai OK însă știind foarte bine ce se poate obține cu Nokia 808, îmi e greu să-mi dau seama care dintre cele două telefoane captează un sunet mai bun.